Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Více informací

Rezervace termínu schůzky
×
MENU

GALARDWIKI
průvodce šatníkem gentlemana

11. Jak pečovat o oblek z GALARDu

1. Sundejte si sako vždy, když nastupujete do auta

Pokud chcete, aby vám sako dlouho vydrželo a uchovalo si svůj tvar, měli byste si jej svléknout vždy, když nastupujete do auta. Doporučujeme pověsit jej nejlépe na věšák za sedadlem. Vyplatí se to i v kanceláři, kde dochází často k takzvanému vyleštění rukávů o stůl.

Než si sako sundáte ve společnosti, nezapomeňte se dovolit přítomných dam. Vyhnete se zbytečnému faux pas. Máte-li totiž košili zastrčenou do kalhot, vždy byste na sobě měli mít i sako.

2. Při nastupování do auta si povytáhněte kalhoty nad kolena

Zabráníte tomu, aby se látka na kolenou vytáhla, a kalhoty jste zničili. Snížíte také riziko, že dojde k roztrhnutí kapes či látky ve švu. Nezapomeňte však, že při povytažení kalhot by nikdy neměla být vidět obnažená noha. Je tedy třeba myslet na správnou délku ponožek – pokud zrovna nemáte mokasíny, do kterých se ponožky nenosí.

3. Oblek vždy pověste na ramínko

U saka dbejte na to, abyste zvolili ramínko správného tvaru, tzn. se širokými konci. Špatné ramínko může sako zdeformovat a nevzhledně vytlačit látku. Kalhoty pak pověste na lištu ramínka pod sako nebo na svírací ramínko za jejich konce. Při jejich umísťování se řiďte podle puků.

4. Jeden pracovní oblek noste maximálně 2-3x do týdne

Žádný oděv, zejména ten vyšší kvality, není určen k dennímu nošení. Drahý oblek z kvalitní vlny nechte odpočívat třeba i 14 dní. U běžnějších materiálů doporučujeme vystřídání alespoň ob dva dny. Vlněné obleky vyšší kvality s příměsí hedvábí či kašmíru jsou náchylnější k poškození především v oblasti loktů a kolen, proto doporučujeme dbát zvýšené opatrnosti při jejich nošení. Oděv tohoto typu doporučujeme nosit příležitostně, maximálně 1x do týdne.

5. Oblek čistěte pouze tehdy, je-li skutečně špinavý

Obvykle jej stačí vyčistit jednou, maximálně dvakrát do roka. Pokud potřebujete vzhled obleku pouze osvěžit, propařte jej vertikálně žehličkou. Sami jej nežehlete, není to tak jednoduché, jak se zdá, a mohli byste si jej zničit. Pro běžnou údržbu použijte kartáč na obleky. Nejlepší jsou ty z kančích štětin, které jsou dostatečně jemné na odstranění drobných nečistot a látku nepoškodí. Obleky dávejte jen do prověřených a kvalitních čistíren. Těm v hypermarketech se raději vyhněte, často používají příliš velké množství chemie, které vlněné vlákno snadno a rychle poškodí.

6. Oblek nikdy doma nežehlete ani neperte

Pomačkanému oděvu nejlépe pomůžete, když jej necháte vyvěsit na správném ramínku v koupelně a dáte si pořádně horkou sprchu. Vlhkost narovná vlákna, a oblek tak bude vypadat zase jako nový.

7. Noste deštník

Dejte si pozor, abyste v obleku nezmokli. Zejména dražší materiály vlhkost špatně snáší a mohou se v jejím důsledku nenávratně zničit.

8. Peněženka do kapes nepatří

A to platí jak u kalhot, tak u saka. Obecné pravidlo je, že do kapes u kalhot či saka si gentleman dává pouze pár bankovek nebo použije speciální tenkou peněženku. Objemnější věci je lepší nosit ve správně zvolené aktovce.

Rezervace termínu schůzky