Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Více informací

Rezervace termínu schůzky
×
MENU

GALARDWIKI
průvodce šatníkem gentlemana

4. Jak pečovat o boty z GALARDu

Jak pečovat o boty z GALARDU?

1. Základem jsou napínáky

Vždy, když si boty zujete, vložte do nich napínáky. Ty by měly být dřevěné, nelakované, nejlépe z cedru či jalovce. Napínáky krásně vyrovnají sklady na kůži a vytáhnou z bot vlhkost, kterou jim dodaly naše nohy. Nikdy nepoužívejte nevhodně velké či plastové napínáky. Díky tomu, že nemají požadované vlastnosti nebo tvar, mohou botu nenávratně zdeformovat a zničit. Máte-li správné napínáky, nemusíte zpravidla používat žádné spreje proti pachu. Vnitřek kvalitních bot je obvykle vyroben z velmi jemné kůže (nejčastěji kůzlečí či jehněcí), kterou by spreje mohly poškodit, takže by mohla začít pouštět barvu. Nechte boty raději přirozeně vyvětrat. Díky napínákům budou vonět před každým nošením.

2. I boty potřebují odpočívat

Obecně platí, že boty, stejně jako oblek, bychom měli střídat. I botám musíme dát čas na odpočinek. Po každém dni nošení by měla bota další den až dva dny odpočívat s nazutým napínákem.

3. Pravidelnou péčí k dlouhé výdrži

Kvalitní kožené boty vyžadují péči. Aby si zachovaly svou krásu, o kůži je potřeba pečovat a pravidelně ji vyživovat. Dobří výrobci k botám sami vyrábějí i správné pečující prostředky.

4. Krém a vosk pro dlouhodobou ochranu

Krémování a voskování se provádí dle potřeby zhruba po třech až čtyřech nošeních, což při správném používání vychází jednou za měsíc. Vždy, než boty nakrémujete a navoskujete, vyvlékněte z nich tkaničky a pomocí čistící pěny a mořské houby nebo jen velmi lehce navlhčeného bavlněného hadříku z nich dostaňte všechny nečistoty. Boty pak nechte tak půl hodiny vyschnout. Krémy pro černé boty používáme v černé barvě, krémy pro všechny ostatní barevné kombinace můžeme používat v neutrálním provedení. Vosky používáme nejlépe ty, které jsou určené přímo výrobcem. Je dobré používat i vosky s pigmentem v barvě kůže – odstraňují z jejího povrchu drobné škrábance a navrací botě správný odstín. Pamatujte, že nejdůležitějším prostředkem na vyživení kůže je krém. Krém můžete na botách nechat působit 10-15 minut a následně rozleštit. Až poté můžete boty navoskovat.

5.Jak vosk správně aplikovat

Vosk na boty nanášíme čistým, suchým nebo lehce vlhkým, bavlněným hadříkem (vhodná je stará ponožka – můžete do ní vsunout ruku a uchovat si cit v prstech) ve velmi malém množství, aby se na povrchu kůže vytvořil jen tenký matný film. Velké množství vosku kůži zahlcuje, a ta pak nemůže dýchat, navíc se jeho přemíra v případě vzorovaných bot ukládá ve švech a perforacích, což není dobře.

6. Doleštěním k dosažení dokonalosti

Po nanesení vosku je boty dobré nechat alespoň 15 minut vysychat, aby se vstřebal do kůže. Následně boty jemně vyleštíme. Vhodné leštící hadříky dodávají lepší výrobci přímo k botám (ve formě leštících pláten nebo cestovních pytlíků), ale můžete použít i starou flanelovou košili. Nejlepším nástrojem pro dokonalé vyleštění je rukavice z jemné ovčí vlny.

7. Nezapomeňte na podrážku

Máte-li boty s koženou podrážkou, nesmíte zapomínat ani na péči o ni. Podrážku nejlépe při každém druhém krémování a voskování buďto naimpregnujte sprejem určeným přímo k tomuto účelu, nebo si ještě lépe pořiďte bezbarvý tukový krém, který je dostatečně mastný, aby podrážku ochránil od vlhkosti. Krémem stačí podrážku natřít a dát jí čas ideálně přes noc, aby jej vstřebala. Případné zbytky opět otřete suchým hadříkem (na boční stranu podrážky použijte stejný barevný vosk jako na kůži boty). Dejte si jen pozor na to, že podrážka je po takovém nakrémování pár kroků ještě trochu mastná a kluzká.

8. Před vykročením do světa

Než poprvé vyjdete v nových botách, je dobré je přeleštit houbičkou s olejem (výjimku tvoří boty čerstvě navoskované). Krásně se tím rozzáří. Nové boty před prvním nošením voskovat nemusíte, dopřejte jim však dostatečnou základní impregnaci – na svršek boty lze použít univerzální, na koženou podrážku existují speciální spreje a pěny. Nechejte je dostatečně vstřebat a uschnout. Impregnaci dávkujte přiměřeně z dostatečné vzdálenosti. Raději aplikaci opakujte ve 2-3 vrstvách, aerosol by však nikdy neměl po kůži stékat.

9. Máme nové boty

Novou obuv se doporučuje také nejprve několikrát rozšlápnout. Než vyjdete v botách poprvé ven, obujte si je několikrát doma v bytě a choďte v nich namísto bačkor (nikoliv však bez ponožek), boty si tak mnohem rychleji začnou zvykat na tvar vašeho chodidla a ušetříte si určitě pár puchýřů. První venkovní procházku v nových botách s koženou podrážkou absolvujte po suchém a mírně štěrkovém povrchu. Většinou postačí chůze po běžném chodníku. Podrážka se díky tomu správně obrousí a nebude klouzat. Pozor jen, abyste si ji neokopali z boku. Správného obroušení dosáhnete nejlépe přirozenou chůzí.

10. Jak se zbavit vlhkosti

Pokud se stane, že vás zastihne silný déšť nebo šlápnete do hluboké kaluže a kůže na botách i podrážka se namočí, boty co nejdříve vyzujte. Je důležité nechat obuv dokonale vyschnout. Dovnitř můžete eventuálně dát staré noviny, které většinu vlhkosti vstřebají do sebe. Důležité je umožnit botám vyschnout přirozeně v pokojové teplotě. Boty nikdy nesušte fénem, v troubě nebo na radiátoru! Jakmile zcela vyschnou, což je obvykle až po dvou dnech, proveďte vždy čištění a kompletní krémování. Při obouvání bot používejte výhradně kvalitní lžíci. Vyzouvejte je vždy rukou přes patu, nikdy ne šlápnutím špičky jedné na patu druhé, protože tak můžete kůži poškrábat.

TIP: Podle pravidla, že kožené boty a opasek by měly být ve stejné barvě, můžete použít vosk s pigmentem i k péči o váš opasek. Svrchní kůže boty bývá ostatně zpravidla stejná či podobná jako na opasku (telecí, hovězí). Získáte tak co nejbližší barevný odstín u obou doplňků̊, což vypadá skvěle! Jen pro úplnost – nezapomínejte nikdy opasek navlečený v kalhotách, zbytečné̌ se ohýbá a namáhá. Jakmile kalhoty svléknete, ihned z nich opasek vyvlékněte a smotejte sponou dovnitř tak, aby nepoškrábala kůži. Kůže opasku si tak pěkně odpočine a ponechá si správný tvar.

Rezervace termínu schůzky